Utama Ketumbuhan

Ibuprofen (ibuprofen)

Arahan penggunaan tablet Ibuprofen mengesyorkan mengambilnya untuk menghilangkan rasa sakit, menghilangkan keradangan dan menurunkan suhu badan yang tinggi. Alat ini mula berfungsi dengan segera dan memberikan kesan yang cepat. Hasilnya menjadi ketara selepas 30-60 minit dan berlangsung selama 5-8 jam.

Komposisi Ibuprofen

Satu ubat dengan nama ini dihasilkan oleh beberapa syarikat farmaseutikal (Hemofarm, Borisov Plant, Ekolab). Bahan aktif utama dragee adalah ibuprofen.
Sebagai komponen tambahan, pengeluar menggunakan:

  • pewarna;
  • pemanis;
  • komponen shell larut air;
  • pati kentang;
  • magnesium stearat;
  • povidone;
  • titanium dioksida;
  • trigliserida.

Kaedah tindakan ubat dijelaskan oleh komponen utama dalam komposisinya. Ibuprofen adalah ubat bukan steroid dengan kesan anti-radang. Ia adalah turunan asid fenilpropinik. Hasil daripada pengambilan, enzim tersekat, yang merangsang sintesis prostaglandin - pengantara kesakitan dan proses keradangan.

Dos untuk tablet Ibuprofen

Ubat dalam bentuk tablet boleh didapati dalam dos 0.2 dan 0.4 gram. Bagi pesakit, dos bergantung pada usia.

Dos dalam mgDewasa12-18 tahunBerumur 6-12 tahunBerumur 3-6 tahunSehingga 3 tahun
Minimum200200150505 mg / kg
Maksimum600400200seratus10 mg / kg
Setiap hari1200100080040020-140 mg / kg

Mengambil ubat dalam dos yang melebihi maksimum yang dibenarkan dicirikan oleh:

  • sakit perut;
  • loya muntah;
  • sakit kepala;
  • tinitus;
  • bradikardia;
  • takikardia;
  • kegagalan buah pinggang akut;
  • penahan pernafasan.

Sekiranya berlebihan, disyorkan:

  • lakukan lavage gastrik (hanya dalam satu jam pertama selepas mengambil ubat);
  • ambil karbon aktif pada kadar 1 tablet setiap 10 kg berat badan;
  • minuman beralkali (air mineral alkali - Essentuki, Borjomi, larutan soda yang lemah - untuk 1 liter air minuman, ambil 10 gram baking soda).

Rujuk doktor untuk mendapatkan arahan selanjutnya..

Tablet Ibuprofen - arahan penggunaan oleh orang dewasa

Ubat ini diresepkan untuk orang dewasa dengan penyakit yang disertai dengan aduan demam dan rasa tidak enak umum dengan kesakitan. Petunjuk untuk digunakan:

  • sakit kepala, serangan migrain;
  • sakit sendi dan otot;
  • penyakit berkala pada wanita;
  • kesakitan selepas operasi;
  • demam dengan selsema, selesema, selepas vaksinasi;
  • penurunan tekanan darah akibat penggunaan ubat antihipertensi yang berlebihan;
  • sindrom nefrotik.


Dos ubat ditetapkan secara individu. Kekerapan penggunaan bergantung pada keparahan gambaran klinikal penyakit ini:

  • dos efektif minimum untuk sekali penggunaan 200 mg;
  • dos maksimum untuk satu penggunaan ialah 800 mg;
  • dos maksimum pada siang hari ialah 1200 mg;
  • kekerapan penggunaan ubat tidak lebih daripada 4 kali;
  • tempoh pentadbiran diri 5 hari.

Minum pil dengan makanan atau selepas makan.

Tablet Ibuprofen - arahan penggunaan untuk kanak-kanak

Dari hari-hari pertama kehidupan, doktor menetapkan ubat untuk kanak-kanak yang mengalami kesakitan, panas dan keradangan. Disyorkan untuk digunakan dengan aduan:

  • untuk sakit kepala;
  • demam disebabkan oleh selesema;
  • sakit di buah pinggang dan perut dengan patologi sistem kencing;
  • lebam dan kecederaan;
  • sakit gigi;
  • malaise selepas vaksinasi.


Ia juga diresepkan oleh doktor dalam rawatan kompleks otitis media, faringitis, sinusitis, tonsilitis, bronkitis, radang paru-paru. Dos pengambilan ubat harian untuk kanak-kanak:

  • bayi baru lahir ditentukan sesuai dengan berat badan pada kadar 20-40 mg sekilogram;
  • dari enam bulan hingga setahun 150 mg;
  • dari setahun hingga tiga 200 mg;
  • dari tiga hingga lima tahun, 300 mg;
  • dari lima hingga lapan tahun, 400 mg;
  • dari sembilan tahun 600 mg;
  • dari umur 12 tahun 800 mg;
  • selepas 18 tahun 1200 mg.

Jumlah ubat setiap hari mesti dibahagikan kepada 3 atau 4 dos. Dianjurkan agar pesakit diberi ubat lagi sebelum 8 jam. Minum pil selepas makan.

Tablet Ibuprofen - arahan penggunaan untuk kanak-kanak dari 12 tahun

Dari usia 12 tahun, ubat ini diresepkan dalam jumlah yang sama dengan orang dewasa, kerana berat badan sudah melebihi 40 kg. Petunjuk:

  • dengan sakit belakang;
  • sakit kepala;
  • pada kanak-kanak perempuan dengan permulaan haid yang menyakitkan;
  • kecederaan dan lebam;
  • dalam rawatan kompleks penyakit virus dan bakteria, selsema dan selesema;
  • selepas vaksinasi dengan peningkatan suhu badan;
  • untuk menghilangkan sakit gigi;
  • selepas campur tangan pembedahan;
  • sebagai alat tambahan dalam proses keradangan.

Dos untuk kanak-kanak yang umurnya telah mencapai 12 tahun adalah 200 mg pada akhir makan. Sekiranya perlu, anda boleh meneruskan pengambilan tablet selepas 6-8 jam. Kepelbagaian penggunaan 3-4 kali, jangka masa tidak lebih dari 5 hari.

Ibuprofen 200 mg - arahan penggunaan tablet


200 mg pil diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak dengan manifestasi klinikal ringan dalam bentuk hipertermia dan kesakitan. Petunjuk untuk digunakan:

  • pemburukan artritis reumatoid;
  • keradangan otot di mana-mana lokasi;
  • neuralgia;
  • serangan migrain dan sakit kepala;
  • osteochondrosis;
  • tanda-tanda selesema (sakit kepala, demam);
  • bronkitis dan trakeitis;
  • faringitis dan laringitis;
  • sinusitis dan sinusitis;
  • otitis media, tengah, luaran;
  • sakit gigi;
  • kecederaan tisu lembut dan otot;
  • melecur.

Arahan tersebut mengesyorkan sebilangan besar ubat, sesuai dengan usia.

Parameter umurJumlah ubatPelbagai penerimaan
Dewasa1 tabletSekiranya tiada kesan, 1 tablet lagi dalam satu jam, dan yang berikutnya dalam 6-8
Dari 9 tahun1 tablet4 kali
Dari 3 tahunSeparuh dragee3 kali
Dari 1 tahunSeperempat drageeDiulang selepas 8-10 jam.

Tempoh penggunaan 5 hari.

Arahan penggunaan dengan ibuprofen 200 tablet untuk orang dewasa

Petunjuk untuk dragees, yang mengandungi 200 mg bahan aktif:

  • sakit di bahagian belakang, otot, kepala, sendi, gigi;
  • hipertermia yang disebabkan oleh selsema, keradangan, tekanan;
  • keradangan telinga, tekak, ginjal, pundi hempedu, saluran urogenital.
  • dos minimum untuk 200 mg;
  • dos maksimum 400 mg;
  • sekiranya tiada kesan terapeutik, dos tunggal 800 mg ditetapkan;
  • dos harian tidak lebih daripada 1200 mg;
  • kekerapan penggunaan sehingga 4 kali.

Dianjurkan untuk minum tablet semasa atau selepas makan tidak lebih dari 5 hari.

Arahan penggunaan tablet Ibuprofen 400 mg

Petunjuk penggunaan pil dengan dos yang meningkat - 400 mg:

  • kekejangan pada wanita semasa haid;
  • serangan migrain;
  • sakit gigi;
  • demam;
  • keradangan sendi;
  • keradangan otot;
  • eksaserbasi osteochondrosis;
  • neuritis;
  • untuk melegakan selesema dan selesema.


Dos dikira mengikut umur:

  • dewasa 1 tablet, ambil tidak lebih dari tiga;
  • kanak-kanak dari 12 tahun adalah setengah hari, ambil 4 kali sehari.

Minum ubat selepas makan tidak lebih dari 3 hari.

Arahan penggunaan ibuprofen 400 tablet untuk orang dewasa

Orang dewasa harus mengambil ubat dengan dos 400 mg komponen aktif dengan gambaran klinikal sederhana hingga teruk sebagai ubat simptomatik:

  • migrain dengan aura pada peringkat awal perkembangan;
  • kolik buah pinggang atau bilier;
  • suhu badan melebihi 39 darjah;
  • sakit pada wanita dengan haid;
  • keradangan sendi dan otot.
  • ambil 1 tablet;
  • kekerapan penggunaan 3 kali sehari;
  • tempoh pentadbiran diri 3 hari.

Minum ubat selepas makan dengan air bersih..

Tablet Ibuprofen 500 - arahan penggunaan

Dihasilkan oleh syarikat ubat Kirkland, yang terletak di Amerika Syarikat. Ini adalah penyediaan tablet, masing-masing mengandungi 200 mg bahan aktif. Terdapat 500 kapsul dalam satu bungkusan.

Petunjuk untuk digunakan:

  • sakit otot
  • sakit sendi
  • penyakit sistem muskuloskeletal (arthritis, arthrosis, osteochondrosis, serangan gout);
  • ketidakselesaan pada wanita disebabkan oleh haid yang menyakitkan;
  • keradangan organ pelvis;
  • penyakit sistem kencing;
  • selsema dan selesema;
  • hipertermia.
  • dewasa, 1 tablet setiap dos, digunakan semula selepas 4-6 jam;
  • kanak-kanak dari 9 tahun 1 tablet pada satu masa, penggunaan seterusnya selepas 6 jam;
  • untuk kanak-kanak dari 3 tahun ½ tablet untuk kemasukan, penggunaan seterusnya selepas 8 jam;
  • untuk kanak-kanak dari usia tablet use, penggunaan seterusnya selepas 8-10 jam.

Tempoh pemberian sebagai ubat bius adalah 5 hari, dan untuk mengurangkan suhu - 3 hari.

Tablet Ibuprofen 600 - arahan penggunaan

Pada dos 600 mg, ubat tidak tersedia. Jumlah ubat ini boleh didapati dengan menggunakan 3 tablet 200 mg atau 1 tablet 400 mg + 200 mg. Petunjuk untuk menggunakan jumlah ubat yang lebih besar:

  • keradangan akut atau memburukkan lagi sistem muskuloskeletal;
  • sakit gigi;
  • sakit di pelvis dalam rawatan adnexitis, endometritis;
  • kolik buah pinggang;
  • kecederaan
  • luka bakar;
  • kesakitan selepas pembedahan.


Bagi orang dewasa dan remaja selepas 16 tahun, dibenarkan untuk mengambil 600 mg ubat sekali selepas makan. Selepas ini, anda harus berjumpa doktor dan mendapatkan cadangan lebih lanjut. Bagi kanak-kanak di bawah 16 tahun, pengambilan jumlah sedemikian adalah kontraindikasi.

Tablet Ibuprofen 800 mg - arahan penggunaan

Pada dos 800 mg, ibuprofen tidak dihasilkan. Isipadu ini dapat diperoleh dengan mengambil dua tablet 400 mg.

Petunjuk untuk digunakan:

  • sakit sendi yang teruk;
  • kehelan;
  • sakit selepas pengambilan gigi;
  • kenaikan suhu badan hingga 40 darjah.

Selepas sekali penggunaan dan kelegaan, perlu mendapatkan bantuan perubatan.

Arahan penggunaan tablet Ibuprofen Hemofarm

Tablet hemofarm diresepkan kepada orang dewasa lebih kerap daripada kanak-kanak, kerana mengandungi 400 mg bahan aktif.

Penerimaan ditunjukkan untuk aduan mengenai:

  • arthrosis;
  • osteoartritis;
  • sciatica;
  • sakit dengan osteochondrosis;
  • tanda-tanda spondylosis;
  • myalgia penyetempatan yang berbeza;
  • bursitis;
  • neuralgia;
  • hematoma yang menyebabkan kesakitan;
  • kecederaan
  • manifestasi catarrhal jangkitan virus pernafasan akut;
  • sakit wanita;
  • Penyakit ENT (tonsilitis, otitis media, rhinitis, sinusitis, adenoiditis).
  • ambil 1 tablet, minum bersama makanan;
  • kekerapan penggunaan 3 kali sehari;
  • tempoh rawatan adalah 3-5 hari.

Beli 30 tablet 0.4 g. mungkin untuk 80-90 rubel.

Arahan penggunaan tablet Ibuprofen Junior

Ubat Ibuklin sering dipanggil Ibuprofen Junior. Dragee yang tersebar mengandungi bahan aktif yang lain. Paracetamol adalah komponen analgesik dan antipiretik yang meningkatkan kesan ibuprofen. Dosis ibuprofen dalam tablet adalah 100 mg, dan parasetamol 125 mg. Petunjuk untuk digunakan:

  • serangan demam;
  • sakit gigi, termasuk selepas rawatan;
  • serangan migrain;
  • keseleo;
  • patah tulang
  • dalam rawatan kompleks influenza dan SARS.
  • kanak-kanak dari 3 tahun 1 tablet 3 kali sehari;
  • kanak-kanak dari 6 tahun 1 tablet 6 kali sehari atau 2 tablet 3 kali;
  • tempoh rawatan tidak lebih dari 5 hari.

Ubat itu boleh diambil tanpa mengira makanan. Pada kanak-kanak dengan penyakit hati dan buah pinggang, penting untuk mengekalkan jeda antara dos sekurang-kurangnya 8 jam. Kos 20 tablet 95-105 rubel.

Tablet Ibuprofen Belmed - arahan penggunaan

Belmed adalah pengeluar tablet 200 mg Belarus. Tablet berwarna merah jambu mempunyai cengkerang yang memudahkan proses pengambilan ubat.

Petunjuk untuk kemasukan:

  • artritis reumatoid;
  • spondylitis ankylosing;
  • osteoporosis;
  • arthropati yang berlainan;
  • keradangan sendi;
  • bursitis;
  • sakit pinggang
  • terseliuh;
  • sakit selepas pembedahan;
  • senggugut;
  • sakit gigi;
  • migrain.
  • dewasa 1200-1800 mg sehari, dibahagikan kepada 3 dos;
  • kanak-kanak 20 mg / kg, dibahagikan kepada 3-4 dos.

Pada pesakit tua dengan penyakit hati dan buah pinggang, dosnya ditentukan oleh doktor secara individu. Kos 50 tablet 0.2 g. 1.3-2.5 gosok.

Tablet Ibuprofen Max - arahan penggunaan

Ia dihasilkan oleh kilang Borisov sebagai persediaan perubatan. Setiap tablet mengandungi 400 mg bahan aktif..

Ubat ini ditunjukkan untuk digunakan dengan:

  • arthropati bukan rheumatoid;
  • sakit sendi
  • sakit otot
  • kecederaan muskuloskeletal;
  • kesakitan selepas operasi;
  • sakit haid;
  • migrain.

Disyorkan untuk digunakan di antara waktu makan dengan dos:

  • dewasa dan kanak-kanak dari 12 tahun 1 tablet 1-2 kali;
  • kanak-kanak dari 8 hingga 12 tahun ½ tablet 3 kali.

Ia dikontraindikasikan dalam kegagalan hati akut. Harga 20 tablet ialah 70-80 rubel.

Tablet Ibuprofen Forte - arahan penggunaan

Satu ciri ubat adalah bentuk pelepasan. Bahan cecair 400 mg dibungkus dalam kapsul. Kerana ini, kesan farmakologi ubat yang cepat dicapai..

Petunjuk untuk digunakan:

  • sakit di kepala akibat overtrain;
  • serangan migrain;
  • sakit gigi;
  • kekejangan semasa haid pada wanita;
  • neuralgia;
  • sakit belakang;
  • reumatik;
  • kecederaan
  • demam selesema.

Pesakit dengan penyakit gastrik harus diambil dengan makanan:

  • dewasa 1 tablet 3-4 kali;
  • kanak-kanak dari 12 tahun 1 tablet 3 kali.

Tempoh penggunaan adalah 2-3 hari. Kos 10 kapsul 40-60 rubel.

Tablet Ibuprofen Darnitsa - arahan penggunaan

Ubat ini dihasilkan oleh syarikat Ukraine Darnitsa. Tablet mengandungi 200 atau 400 mg bahan aktif.

Petunjuk untuk digunakan:

  • rawatan simptomatik untuk jangkitan virus virus pernafasan akut dan selsema;
  • sakit kepala;
  • senggugut;
  • neuralgia;
  • sakit belakang;
  • sakit reumatik.
  • dewasa 200-400 mg 3-4 kali;
  • kanak-kanak dari usia 8 tahun 200 mg 3 kali;
  • kanak-kanak dari usia 3 tahun 100 mg 3 kali.

Mempunyai risiko kegagalan buah pinggang dengan penggunaan yang berpanjangan. Beli 20 tablet dengan harga 0.2 gr. mungkin untuk UAH 30-35.

Tablet Ibuprofen Medisorb - arahan penggunaan

Ubat buatan Rusia dihasilkan oleh Medisorb. Satu kapsul mengandungi 400 mg serbuk.

Petunjuk untuk digunakan:

  • sakit di kepala dan sendi;
  • hipertermia;
  • ketidakselesaan pada wanita semasa haid;
  • Sakit gigi
  • selsema.

Kapsul yang diambil bersama makanan untuk membubarkan cengkerang dengan cepat:

  • dewasa 1 hingga 4 kali;
  • kanak-kanak dari 12 tahun hingga 1 tiga kali.

Rawatan berlangsung tidak lebih dari 5 hari. Anda boleh membeli 20 kapsul dengan harga 140-160 rubel.

Arahan untuk penggunaan tablet ibuprofen semasa kehamilan

Pada trimester kehamilan pertama dan terakhir, penggunaan ubat tersebut dilarang kerana risiko pendarahan yang tinggi. Pada trimester kedua, dibenarkan menggunakan seperti yang ditetapkan oleh doktor dengan:

  • peningkatan suhu badan hingga 38 darjah;
  • sakit kepala;
  • pemburukan penyakit sistem muskuloskeletal;
  • selsema.

Adalah disyorkan untuk menggunakan dos minimum ubat:

  • 200 mg pada satu masa;
  • gunakan semula jika perlu tidak lebih awal daripada selepas 8 jam;
  • mengambil masa tidak lebih dari 1-2 hari.

Arahan penggunaan tablet effervescent Ibuprofen

Ubat dalam bentuk tablet effervescent mempunyai kesan cepat kerana bentuk cecair. Ia ditetapkan untuk:

  • demam;
  • apa-apa jenis kesakitan;
  • sebagai pelengkap anti-radang sebagai tambahan kepada rawatan utama.
  • kanak-kanak tahun pertama kehidupan 20 mg / kg sehari;
  • dari 1 tahun 50 mg setiap dos;
  • dari 3 tahun 100 mg setiap dos;
  • dari 6 tahun 200 mg setiap penerimaan;
  • 400 mg untuk orang dewasa.

Untuk menyediakan suspensi, larutkan tablet effervescent dalam segelas air bersih. Minum sebelum atau semasa makan tidak lebih dari 3 hari.

Analog tablet Ibuprofen - arahan penggunaan

Analog ubat mengandungi bahan aktif yang serupa dengan komposisinya, oleh itu mereka mempunyai petunjuk serupa untuk digunakan. Dadah mungkin berbeza dalam penggunaan dan kontraindikasi.

Nurofen

Dalam bentuk tablet digunakan pada kanak-kanak dari 6 tahun. Kontraindikasi dalam:

  • asma bronkial;
  • pendarahan saluran pencernaan;
  • kegagalan hati dan buah pinggang;
  • penyakit jantung.

Dos yang disyorkan untuk orang dewasa ialah 200-400 mg, untuk kanak-kanak 200 mg. Ambil 3-4 kali sehari selama tidak lebih dari 5 hari berturut-turut. Kos 20 tablet 0.4 g. 350-400 gosok.

Terdapat dalam tablet dengan dos 200 mg. Kontraindikasi:

  • hipersensitiviti;
  • ulser perut dan usus;
  • pendarahan dalaman;
  • kegagalan jantung.

Rejimen dos yang disyorkan adalah 200 mg untuk orang dewasa 4 kali, untuk kanak-kanak dari 12 tahun 3 kali. Tempoh rawatan adalah 3-5 hari. 20 tablet berharga 140 rubel.

Faspik

Terdapat dalam dos 200 dan 400 mg. Butiran untuk menyediakan suspensi 600 mg juga dijual. Kontraindikasi:

  • intoleransi terhadap konstituen;
  • asma aspirin;
  • ulser perut;
  • penyakit saraf optik.

Dos yang disyorkan untuk orang dewasa ialah 400 mg setiap 4-8 jam, dan untuk kanak-kanak dari usia 12 tahun 200 mg setiap 6-8 jam. Tempoh kemasukan adalah 3 hari. Pembungkusan dengan 6 kapsul berharga 50 rubel.

Harga tablet ibuprofen

Kos 20 tablet Ibuprofen dengan dos 0.2 g bergantung kepada pengeluar:

  • Tumbuhan Borisov - 13 rubel;
  • Tatkhimpharmaceuticals - 20 rubel;
  • Hemofarm - 40 rubel.;
  • Ecolab - 110 rubel.

Dengan sumber yang berbeza, anda boleh membeli ubat dengan harga:

  • eapteka.ru - dari 20 hingga 100 rubel.;
  • piluli.ru - dari 15 hingga 90 rubel.;
  • apteka.ru - dari 39 hingga 160 rubel.

Beli Ibuprofen di negara jiran:

  • di Belarus dari 1 hingga 9 rubel.;
  • di Ukraine 15 hingga 40 UAH.;
  • Armenia dari 3000 hingga 4000 pagi.;
  • Di Uzbekistan dari 1500 hingga 8500 soums.

Ibuprofen: apa yang perlu anda ketahui mengenai kesihatan sebelum mengambil ubat

Maklumat berguna untuk pesakit..

Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Digunakan untuk mengurangkan kesakitan, demam dan keradangan. Bercakap dengan doktor anda sebelum mengambil ibuprofen jika anda pernah mengalami reaksi buruk terhadap ubat sakit anti-radang lain..

DALAM ARTIKEL INI

  • Maklumat dadah
  • Apa yang perlu anda ketahui mengenai kesihatan anda sebelum mengambil ibuprofen
  • Bagaimana nak guna
  • Cara memanfaatkan sepenuhnya rawatan anda
  • Bolehkah ibuprofen menyebabkan kesan sampingan?
  • Cara menyimpan ubat

Maklumat mengenai ibuprofen

Jenis
ubat
Ubat anti-radang nonsteroid (NSAID)
PermohonanMelegakan kesakitan, keradangan, atau panas
Yang lain
berniaga
jenama ibuprofen
Nurofen®, Dolgit®, Ibufen, Faspik, MIG®, Pedea®, Next Uno Express, Ipren, Brufen retard, Children Motrin ™, Maxikold® untuk kanak-kanak, Advil®, Solpafleks, ArtroKam, Sedalgin®, Ibusan, Nebolin®, Nurofast ®, Baralgin Ultra
Ada
bentuk
Pil; kapsul; tablet effervescent; bentuk dos cecair untuk pentadbiran oral; tablet pelepasan yang diubah suai; tablet untuk penyerapan semula di rongga mulut; kapsul kunyah untuk kanak-kanak; gel

Bilakah Ibuprofen boleh digunakan??

Ibuprofen digunakan untuk merawat kesakitan yang menyebabkan arthritis, keseleo dan regangan, sakit haid, sakit gigi, dan sakit selepas pembedahan. Ubat itu menghilangkan rasa sakit dan mengurangkan keradangan. Ibuprofen juga digunakan untuk menghilangkan gejala selesema dan selesema, termasuk menurunkan demam (demam). Ia boleh diambil oleh orang dewasa dan kanak-kanak yang berumur lebih dari 3 bulan.

Ibuprofen menyekat tindakan enzim cyclooxygenase (COX). Enzim ini membantu menghasilkan bahan kimia lain di dalam badan - prostaglandin. Beberapa prostaglandin dihasilkan di tempat kerosakan dan menyebabkan kesakitan dan keradangan. Semasa menyekat tindakan enzim COX, kurang prostaglandin dihasilkan, sehingga rasa sakit dan keradangan dapat diatasi.

Apa yang perlu anda ketahui mengenai kesihatan anda sebelum mengambil ibuprofen

Sebilangan ubat tidak sesuai untuk orang yang mempunyai keadaan perubatan tertentu. Ini juga berlaku untuk ibuprofen. Rujuk doktor anda jika anda mempunyai penyakit atau keadaan berikut:

  • Sekiranya anda mempunyai ulser perut atau duodenum, terdapat penyakit radang usus (penyakit Crohn atau kolitis ulseratif).
  • Sekiranya terdapat asma atau alahan.
  • Semasa mengandung dan menyusui.
  • Untuk masalah hati atau buah pinggang.
  • Sekiranya terdapat masalah dengan jantung, saluran darah, atau peredaran darah.
  • Sekiranya tekanan darah tinggi.
  • Sekiranya terdapat masalah dengan pembekuan darah.
  • Dengan gula darah tinggi atau kolesterol tinggi.
  • Sekiranya terdapat penyakit tisu penghubung (lupus erythematosus sistemik).
  • Sekiranya mengambil ubat lain, termasuk ubat-ubatan herba dan makanan tambahan.
  • Sekiranya anda pernah mengalami reaksi alergi terhadap NSAID lain (misalnya, aspirin, naproxen, diclofenac dan indomethacin) atau ubat lain.

Cara pengambilan ibuprofen

  • Sebelum anda mula mengambil ubat, baca arahan untuk mendapatkan lebih banyak maklumat mengenai ubat tersebut dan senarai kesan sampingan yang lengkap.
  • Dos biasa untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur 12 tahun atau lebih adalah 200-400 mg ibuprofen tiga atau empat kali sehari. Walau bagaimanapun, dosnya akan berbeza dari ini jika anda telah diberikan tablet ibuprofen pelepasan perlahan (tablet pelepasan yang diubah). Pil ini biasanya diminum hanya sekali sehari, dan kadang-kadang dua kali sehari. Terdapat pelbagai jenama tablet dan kapsul yang berbeza dalam jumlah bahan aktif. Oleh itu, selalu periksa label pada bungkusan untuk memastikan bahawa anda mengambil jumlah yang disyorkan. Sekiranya anda memberikan ubat cair ibuprofen kepada anak, dos yang perlu anda berikan bergantung pada usia anak anda. Periksa label pada botol ubat dengan teliti untuk memastikan bahawa anda memberikan jumlah yang sesuai untuk usia anak anda. Pengambilan yang biasa untuk kanak-kanak:
    • 3-5 bulan: 50 mg (2.5 ml) tiga kali sehari.
    • 6-11 bulan: 50 mg (2.5 ml) tiga atau empat kali sehari.
    • 1-3 tahun: 100 mg (5 ml) tiga kali sehari.
    • 4-6 tahun: 150 mg (7.5 ml) tiga kali sehari.
    • 7-9 tahun: 200 mg (10 ml) tiga kali sehari.
    • 10-11 tahun: 300 mg (15 ml) tiga kali sehari.
  • Ibuprofen paling baik diambil bersama makanan. Ini akan membantu melindungi perut daripada kesan sampingan seperti gangguan pencernaan..
  • Sekiranya anda diberi bentuk ibuprofen pelepasan yang diubahsuai (seperti Brufen Retard®), telan tablet atau kapsul keseluruhan dengan segelas air. Tetapi jangan pecahkan pil.
  • Sekiranya anda mengambil beg yang mengandungi butiran ibuprofen (granul effervescent), tuangkan kandungan beg ke dalam segelas air dan buat minuman berkarbonat. Minumnya segera setelah dikacau..
  • Sekiranya anda terlupa mengambil dosnya, ambil segera setelah anda ingat, jika belum tiba masanya untuk dos seterusnya. Sekiranya sudah tiba masanya untuk mengambil dos seterusnya, maka jangan ambil yang tidak dijawab. Jangan mengambil dua dos bersama-sama untuk menebus dos yang tidak dijawab.

Manfaatkan sepenuhnya rawatan ibuprofen anda

  • Doktor anda harus menetapkan dos paling rendah untuk mengurangkan risiko kesan sampingan. Sekiranya anda perlu mengambil ibuprofen untuk masa yang lama, doktor anda mungkin akan menetapkan ubat lain untuk melindungi perut anda daripada kerengsaan. Sekiranya anda membeli ibuprofen "di kaunter", ambil untuk rawatan jangka pendek. Anda harus berhenti mengambil ubat setelah sakit atau demam berlalu (demam).
  • Cuba berjumpa doktor dengan kerap. Ini perlu supaya doktor dapat memeriksa keadaan anda. Dan ini sangat penting jika anda mengambil ibuprofen dalam jangka masa yang lama..
  • Sekiranya anda menghidap asma, gejala seperti sesak nafas, maka keadaan ini dapat diperburuk oleh ubat anti-radang seperti ibuprofen. Sekiranya ini berlaku kepada anda, anda harus berhenti mengambil ibuprofen dan berjumpa doktor secepat mungkin.
  • Telah diketahui bahawa orang yang mengambil ubat penghilang rasa sakit anti-radang tertentu mempunyai sedikit risiko peningkatan masalah dengan jantung dan saluran darah, terutama dengan penggunaan yang berpanjangan. Sekiranya anda bimbang tentang perkara ini, berbincanglah dengan doktor anda untuk mendapatkan maklumat lebih lanjut. Sekiranya anda diberi ibuprofen, doktor anda akan menetapkan dos yang paling rendah yang sesuai dalam masa sesingkat mungkin untuk mengurangkan risiko. Sekiranya anda membeli ibuprofen sendiri, jangan mengambil lebih daripada dos yang disyorkan.
  • Sekiranya anda membeli ubat, selalu tanyakan kepada ahli farmasi anda jika ia sesuai dengan ubat lain yang anda ambil. Juga, jangan mengambil ibuprofen dengan ubat penahan sakit anti-radang lain. Beberapa komponen anti-radang terdapat dalam ubat selesema dan selesema yang boleh dibeli "di kaunter".
  • Sekiranya anda menjalani pembedahan atau rawatan pergigian, beritahu doktor anda rawatan apa yang anda ambil..

Bolehkah ibuprofen menyebabkan kesan sampingan?

Bersama dengan kesan yang bermanfaat, kebanyakan ubat boleh menyebabkan kesan sampingan yang tidak diingini, walaupun tidak semua orang mengalaminya. Jadual di bawah menyenaraikan beberapa kesan sampingan yang paling biasa yang berkaitan dengan ibuprofen. Kesan ibuprofen yang tidak diingini dapat berkurang dari masa ke masa apabila tubuh anda menyesuaikan diri dengan ubat baru. Walau bagaimanapun, berbincanglah dengan doktor atau ahli farmasi anda jika anda mempunyai keadaan yang menyakitkan berikut:

Kesan sampingan ibuprofen yang biasaApa yang boleh saya lakukan sekiranya mengalami ini?
Senak, pedih ulu hati, sakit perutIngatlah untuk mengambil dos anda dengan makanan atau segelas susu. Sekiranya ketidakselesaan berterusan, berbincanglah dengan doktor anda.
Rasa mual atau muntah, cirit-biritIkut makanan sederhana. Minum banyak cecair untuk menggantikan cecair yang hilang.

Penting: jika anda mengalami simptom yang jarang berlaku tetapi serius, berhenti mengambil ibuprofen dan berjumpa doktor dengan segera:

  • Sekiranya anda mengalami masalah pernafasan seperti mengi atau sesak nafas.
  • Sekiranya terdapat tanda-tanda reaksi alergi: bengkak di sekitar mulut atau muka atau ruam kulit gatal.
  • Sekiranya anda mempunyai darah dalam tinja atau najis hitam, muntah, atau anda mengalami sakit perut yang teruk.

Sekiranya anda mengalami gejala lain yang anda fikirkan mungkin disebabkan oleh ubat tersebut, berbincanglah dengan doktor atau ahli farmasi anda untuk mendapatkan nasihat lebih lanjut..

Ibuprofen

Komposisi

Komposisi tablet: ibuprofen (200/400/500 mg), pati kentang, magnesium stearat, aerosil, vanillin, lilin lebah, gelatin yang boleh dimakan, pewarna azorubin, magnesium hidroksikarbonat, tepung gandum, povidone dengan berat molekul rendah, sukrosa, titanium dioksida.

Dalam salap dan gel, bahan aktif terkandung dalam kepekatan 50 mg / g, dalam penggantungan - dalam kepekatan 20 mg / ml.

Komponen tambahan gel: ibuprofen (50 mg / g), etanol, propilena glikol, dimeksida, karbomer 940, trietanolamina, minyak neroli dan lavender, metil parahydroxybenzoate, air yang disucikan.

Komponen tambahan salap: dimetil sulfoksida, makrogol 400 dan 1500.

Komposisi Ibuprofen dalam bentuk supositoria merangkumi 60 mg bahan aktif dan lemak pepejal..

Borang pelepasan

  • Salap Ibuprofen 5% (25 g);
  • Tablet Ibuprofen p / o 200 dan 400 mg;
  • Gel Ibuprofen 5% (20 dan 50 g);
  • suppositori ibuprofen 60 mg;
  • Kanak-kanak Ibuprofen dalam bentuk suspensi oral (20 mg / ml 100 ml).

Kod ATX untuk penggantungan, suppositori rektum, tablet - M01AE01, untuk terapi luaran (salap dan gel) - M02AA13.

kesan farmakologi

Anti-radang, antipiretik, analgesik.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Kesan ubat ini disebabkan oleh penghambatan bg sintesis Pg dengan menghalang enzim COX.

Menindas pengagregatan platelet. Ia tidak mempengaruhi protein yang terlibat dalam pembekuan darah. Sedikit meningkatkan masa pendarahan.

Dengan penggunaan luaran, pesakit mengalami penurunan sakit sendi pada waktu rehat dan bergerak; pengurangan kekejangan pagi, bengkak dan pembengkakan sendi, peningkatan fleksibiliti dan jarak pergerakan sendi.

Apabila diambil secara oral, ia diserap dengan baik (80%) di saluran pencernaan. Penggunaan bersamaan dengan makanan melambatkan penyerapan, tetapi tidak mempengaruhi jumlahnya. TSmah - 2-4 jam.

Kesan hipotermik berkembang 1 jam selepas pentadbiran. T1 / 2 - dari 2 hingga 4 jam. Komunikasi dengan protein plasma - 90-99%.

Ia menembusi ke rongga sendi secara perlahan, berlanjutan di tisu sinovial, di mana ia terkumpul dalam kepekatan yang lebih tinggi daripada di plasma.

Diperlukan dari beberapa hari hingga 2 minggu untuk penggunaan ubat secara sistematik untuk mencapai kesan anti-radang.

Aktiviti biologi yang berkaitan dengan S-enantiomer.

Selepas penyerapan, bentuk R yang tidak aktif secara farmakologi (kira-kira 60%) perlahan-lahan berubah menjadi bentuk-S. Produk metabolisme diekskresikan terutamanya oleh buah pinggang dan - sebahagiannya - dengan hempedu. Dalam bentuk tulennya, tidak lebih daripada 1% ibuprofen diekskresikan.

Bahan tidak ditentukan dalam susu ibu. Pengeluaran lengkap dalam masa 24 jam.

Petunjuk untuk digunakan

Ibuprofen - apa itu?

Ibuprofen adalah analgesik bukan narkotik yang tergolong dalam kumpulan NSAID. Ia mempunyai aktiviti anti-radang yang ketara.

Sifat ini membolehkan ubat digunakan sekiranya panas dan sakit (intensiti rendah dan sederhana), reumatisme polimyalgia, penyakit radang dan degeneratif OA.

Ibuprofen ada dalam senarai keperluan WHO.

Mengapa tablet ibuprofen?

Tablet ditetapkan untuk:

  • penyakit keradangan pada tulang belakang dan sendi (ankylosing spondylitis, arthritis gout dan rheumatoid, osteoartritis, dan lain-lain);
  • kesakitan sederhana dari pelbagai etiologi (ubat ini membantu dengan sakit haid, sakit gigi, sakit kepala, migrain, mialgia, neuralgia, sakit pasca trauma dan selepas operasi, dan lain-lain);
  • demam kerana berjangkit atau selsema.

Ibuprofen - dari mana pil ini?

Harus diingat bahawa tablet (seperti bentuk dos lain) ditujukan untuk terapi simptomatik, mengurangkan intensiti kesakitan dan menghentikan keradangan, ubat tidak mempengaruhi perkembangan patologi.

Petunjuk untuk penggunaan gel dan salap

Gel dan salap dengan ibuprofen berkesan dalam penyakit radang dan degeneratif sistem muskuloskeletal:

  • psoriatic, gouty, dan rheumatoid arthritis;
  • periarthritis humeroscapular;
  • osteoarthrosis;
  • sindrom radikular dengan osteochondrosis;
  • Spondylitis ankylosing;
  • bursitis;
  • sciatica;
  • lumbago;
  • radiculitis;
  • myalgia;
  • tenosynovitis;
  • tendonitis;
  • gout yang teruk;
  • kecederaan di mana integriti tisu lembut tidak dilanggar (pecah / terseliuh, kehelan, kekejangan, edema pasca-trauma, dll.).

Petunjuk untuk penggunaan supositoria dan sirap

Sirup Ibuprofen dan supositoria adalah bentuk dos yang telah dikembangkan secara khusus untuk digunakan dalam amalan pediatrik. Mereka diresepkan kepada kanak-kanak untuk:

  • menurunkan suhu ARVI, jangkitan kanak-kanak, influenza dan penyakit berjangkit dan radang lain yang disertai oleh hipertermia;
  • pengurangan suhu dalam tindak balas selepas vaksinasi;
  • mengurangkan intensiti kesakitan ringan / sederhana (produk ini boleh digunakan untuk sakit gigi dan sakit kepala, untuk sakit di telinga atau tekak, kerosakan pada ligamen, dengan neuralgia, dll.).

Supositoria bertujuan untuk kanak-kanak 3-24 bulan, sirup Ibuprofen digunakan untuk merawat kanak-kanak dari 3 bulan hingga 12 tahun.

Apakah ibuprofen digunakan untuk suntikan?

Suntikan digunakan untuk merawat PJK pada bayi pramatang.

Kontraindikasi

  • gabungan penuh atau sebahagian gejala triad Fernand-Vidal (termasuk sejarah);
  • kehadiran hakisan dan ulser di saluran pencernaan;
  • gangguan hemostatik;
  • pendarahan perut / usus aktif;
  • kegagalan hati yang teruk;
  • penyakit buah pinggang progresif;
  • kegagalan buah pinggang di mana Clcr tidak melebihi 30 ml / min;
  • keadaan selepas CABG (cantuman pintasan arteri koronari);
  • proses keradangan kronik di dalam usus;
  • hiperkalemia yang disahkan;
  • Trimester kehamilan ke-3;
  • hipersensitiviti.

Dalam pediatrik, penggantungan dan supositoria digunakan dari 3 bulan, tablet - dari usia 6 tahun.

Hati-hati harus diberikan semasa menetapkan Ibuprofen untuk:

  • sirosis hati, yang rumit oleh hipertensi portal;
  • gastritis;
  • kolitis;
  • enteritis;
  • ulser perut / ulser duodenum pada anamnesis;
  • sindrom nefrotik;
  • kekurangan fungsi jantung, buah pinggang atau hati;
  • Penyakit jantung iskemia;
  • hipertensi arteri;
  • penyakit serebrovaskular;
  • dislipidemia atau hiperlipidemia;
  • penyakit arteri periferal;
  • kehadiran jangkitan Helicobacter pylori;
  • patologi somatik yang teruk;
  • penyakit darah etiologi yang tidak diketahui.

Juga, dengan berhati-hati, ubat ini diresepkan kepada orang yang menderita alkoholisme, penggunaan NSAID jangka panjang, mengambil GCS oral, SSRI, agen antiplatelet dan antikoagulan, pada 26-27 minggu pertama kehamilan, wanita menyusui.

Untuk kanak-kanak sehingga setahun, ubat tersebut harus diberikan hanya atas cadangan pakar pediatrik.

Kesan sampingan

Kesan sampingan berikut disenaraikan dalam anotasi untuk bentuk dos oral dan suppositori rektum:

  • NSAID-gastropati, kekeringan, kerengsaan dan / atau ulserasi mukosa mulut, sakit di mulut, pankreatitis, stomatitis aphthous;
  • hepatitis;
  • bronkospasme, sesak nafas;
  • bunyi / deringan di telinga, pendengaran;
  • penglihatan berganda atau penurunan kejelasan visual, kerengsaan dan mata kering, kerosakan toksik pada saraf optik, skotoma, pembengkakan kelopak mata, edema konjungtiva;
  • kegelisahan, sakit kepala, kegelisahan, kekeliruan, insomnia / mengantuk, pening, pergolakan mental dan motorik, halusinasi, kemurungan, meningitis aseptik (jarang dan terutama pada pesakit dengan penyakit autoimun);
  • penurunan kontraktil otot jantung, peningkatan tekanan darah, takikardia;
    Kegagalan buah pinggang akut, poliuria, sindrom nefrotik, nefritis alergi, sistitis;
  • reaksi hipersensitiviti;
  • anemia, trombosit dan leukopenia, penyakit Werlhof, agranulositosis;
  • peningkatan peluh.

Kemungkinan gangguan penglihatan, perkembangan pendarahan gastrik / usus dan ulserasi dinding saluran pencernaan meningkat dengan penggunaan Ibuprofen dosis tinggi yang berpanjangan.

Ubat ini mempengaruhi parameter makmal, iaitu:

  • meningkatkan masa pendarahan;
  • mengurangkan kepekatan glukosa serum, tahap Clcr, hematokrit dan hemoglobin;
  • meningkatkan aktiviti transaminase hati;
  • meningkatkan kepekatan kreatinin serum.

Kesan sampingan dengan penggunaan topikal dalam bentuk gel / salap:

  • sensasi kesemutan / terbakar;
  • hiperemia kulit.

Dengan penggunaan terapi luaran yang berpanjangan, kesan sistemik yang terdapat pada semua NSAID dapat berkembang.

Arahan penggunaan Ibuprofen (kaedah dan dos)

Tablet Ibuprofen, arahan penggunaan

Dos optimum untuk kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dan orang dewasa ialah 3-4 tablet 200 mg. Untuk mencapai kesan yang diinginkan, dos dapat ditingkatkan hingga 1.2 g / hari. (ia harus dibahagikan kepada 3 dos).

Apabila kesan terapi yang diperlukan dicapai, dos harian harus dikurangkan menjadi 3-4 tablet 200 mg sehari.

Dos pertama diambil pada waktu pagi sebelum makan, minum banyak cecair (ini akan membolehkan ubat diserap dengan lebih cepat di saluran pencernaan). Selepas itu, tablet diambil selepas makan sepanjang hari..

Dos tunggal tertinggi ialah 400 mg (2 tablet 200 mg), setiap hari - 1.2 g (tidak lebih daripada 6 tablet 200 mg selama 24 jam). Dos berulang tidak disyorkan untuk diambil lebih awal daripada selepas 4 jam. Tanpa nasihat perubatan, ubat ini diambil tidak lebih dari 5 hari berturut-turut. Juga, nasihat pakar diperlukan dalam kes di mana tablet digunakan untuk merawat kanak-kanak di bawah 12 tahun..

Seorang kanak-kanak berumur 6-12 tahun boleh diberikan hingga 4 kali sehari, 1 tablet. Prasyarat adalah berat lebih daripada 20 kg. Selang masa sekurang-kurangnya 6 jam harus dikekalkan antara dos tablet. Dos tertinggi bagi kumpulan pesakit ini ialah 30 mg / kg / hari..

Tidak ada perbezaan cara mengambil ubat dari pengeluar yang berbeza (contohnya, Ibuprofen-Belmed, Ibuprofen-Hemofarm atau Ibuprofen-Darnitsa).

Arahan lilin

Suppositori digunakan secara rektum..

Untuk kesakitan dan demam, ubat harus diberi dos, dengan fokus pada usia dan berat badan anak. Dos tunggal berbeza dari 5 hingga 10 mg / kg. Kepelbagaian aplikasi - 3-4 p / Hari. Dos tertinggi - 30 mg / kg / hari.

Arahan penggunaan untuk kanak-kanak menunjukkan bahawa pesakit dengan berat badan dari 5,5 hingga 8 kg (3-9 bulan) harus diberikan 60 mg (1 supositoria) setiap 6-8 jam, tetapi tidak lebih dari 3 suppositori setiap hari. Dos tertinggi bagi pesakit dengan berat badan 8 hingga 12.5 kg (9-24 bulan) ialah 240 mg / hari. (4 suppositori 60 mg setiap satu).

Untuk melegakan demam, yang merupakan hasil imunisasi, kanak-kanak sehingga 12 bulan. 1 supositoria 60 mg harus diberikan dan, jika perlu, 1 selepas 6 jam lagi.

Sebagai antipiretik, supositoria Ibuprofen untuk kanak-kanak boleh digunakan tidak lebih dari 3 hari. berturut-turut, dan sebagai analgesik - tidak lebih dari 5 hari. kontrak.

Sekiranya demam berterusan selepas ini, berjumpa doktor.

Gel Ibuprofen, arahan penggunaan

Orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun harus memerah sehelai gel sepanjang 4-10 cm dan gosokkan ubat dengan lembut sehingga diserap sepenuhnya ke kawasan unjuran kesakitan.

Prosedur ini boleh diulang tidak lebih awal dari 4 jam kemudian. Ibuprofen digunakan tidak lebih dari 4 kali pada siang hari. Dos bergantung pada luasnya kawasan yang menyakitkan dan berbeza dari 50 hingga 125 mg.

Untuk kanak-kanak berumur 6-12 tahun, satu dos sama dengan jumlah jalur gel dengan panjang 2 hingga 4 cm. Ubat ini boleh digunakan tidak lebih dari 3 r / hari.

Rawatan berlangsung dari 2 hingga 3 minggu.

Salap Ibuprofen, arahan penggunaan

Salap digunakan secara luaran dengan cara yang sama seperti gel. Ubat ini digunakan pada tempat yang menyakitkan 3 atau 4 r / hari. dalam masa 2-3 minggu. Dos tunggal sama dengan isipadu gel dengan panjang 5 hingga 10 cm.

Cara mengambil Ibuprofen (penggantungan)?

Penggantungan diberikan kepada kanak-kanak 3 r / hari. pada dos 5-10 mg / kg.

Untuk kanak-kanak hingga setahun, ubat itu hanya boleh diberikan seperti yang diarahkan oleh pakar pediatrik. Dos tertinggi untuk bayi ialah 10 ml / hari. (2.5 ml 4 r / hari.).

Sirap untuk kanak-kanak dari setahun hingga 12 tahun memberikan 3 r / hari. pada dos 5 hingga 15 ml.

Sekiranya kesakitan dan demam pada anak berusia 3-6 bulan adalah hasil vaksinasi, 5-7.6 kg berat badan harus diberikan 2 r / hari. 2.5 ml penggantungan. Selepas dos pertama, ubat diulang tidak lebih awal daripada 6 jam.

Arahan untuk penyelesaian Ibuprofen untuk kanak-kanak

Suntikan Ibuprofen diresepkan secara eksklusif untuk bayi pramatang dengan kelainan jantung (khususnya, dengan saluran botallus yang tidak tersekat).

Rawatan dijalankan di unit rawatan rapi dan di bawah pengawasan pakar neonatologi. Ibuprofen iv diberikan 3 kali pada selang 24 jam. Dos dipilih bergantung pada berat anak..

Dos pertama ialah 10, kedua dan ketiga 5 mg / kg.

Ubat itu dituangkan dengan perlahan (lebih dari 15 minit), lebih baik dalam bentuk yang tidak dicairkan. Sekiranya perlu, isipadu yang diberikan disesuaikan dengan larutan NaCl 0,9% (atau glukosa 5%). Baki penyelesaian yang tidak digunakan dibuang..

Semasa menentukan isi padu larutan yang disuntik, jumlah isi padu harian yang ditetapkan diambil kira.

Sekiranya setelah anak menerima 1 atau 2 dos, dia mengalami oliguria atau anuria yang jelas, dos seterusnya diberikan hanya setelah diuresis normal dipulihkan.

Sekiranya saluran botallus terbuka dan 24 jam selepas dos terakhir atau dibuka semula, kursus kedua dibenarkan, yang juga terdiri daripada 3 dos ubat. Sekiranya dalam kes ini tidak dapat dilakukan penutupan saluran, anak mungkin memerlukan rawatan pembedahan.

Berlebihan

  • sakit perut;
  • terencat akal;
  • loya muntah
  • tinitus;
  • mengantuk
  • sakit kepala;
  • Kemurungan
  • asidosis metabolik;
  • koma;
  • Penangkap;
  • bradikardia;
  • hipotensi;
  • fibrilasi atrium;
  • penahan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (sesuai selama 1 jam selepas mengambil ubat), pemberian enterosorben, diuresis paksa, minuman alkali berat, terapi simptomatik, yang tujuannya adalah pembetulan pendarahan gastrik dan usus, tekanan darah, penyakit arteri koronari, dll..

Interaksi

Persediaan yang mendorong pengoksidaan mikrosomal meningkatkan pengeluaran produk metabolik aktif hidroksilasi dan, dengan itu, meningkatkan risiko reaksi hepatotoksik yang serius. Ubat penghambat pengoksidaan mikro, sebaliknya, mengurangkannya.

Ibuprofen mengurangkan aktiviti natrium dan diuretik hidroklorotiazid dan Furosemide, keberkesanan ubat antihipertensi dan urikosurik (termasuk ACE inhibitor dan BMCC), kesan antiplatelet dan anti-radang ASA.

Menguatkan kesan agen antiplatelet, antikoagulan tidak langsung, fibrinolitik, insulin dan bentuk ubat hipoglikemik oral, kesan ulserogenik dengan pendarahan GCS dan ISS.

Penyerapan ubat dikurangkan bersama dengan colestyramine dan antasid. Pengukuhan kesan analgesik dipromosikan oleh kafein. Dalam kombinasi dengan trombolitik dan antikoagulan meningkatkan risiko pendarahan.

Cefotetan, Cefoperazone, Cefamandol, Plikamycin dan asid valproik meningkatkan kejadian kekurangan prothrombin (faktor pembekuan) dalam darah.

Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoxicity Ibuprofen. Persediaan Au dan Cyclosporin meningkatkan kesan ubat terhadap sintesis Pg pada buah pinggang, yang mengakibatkan peningkatan nefrotoksisitas. Sebaliknya, Ibuprofen meningkatkan kepekatan siklosporin dalam plasma darah dan hepatotoksisitasnya.

Menyekat rembesan tubular ubat meningkatkan kepekatan ibuprofen dalam plasma darah dan mengurangkan perkumuhannya.

Syarat penjualan

Preskripsi Latin untuk tablet:

Rp.: Tab. Ibuprofeni 0.2 No.30.
D.S. 1 tab. 3 r / d.

Keadaan simpanan

Simpan pada suhu hingga 25 darjah celcius.

Jangka hayat

Tablet dan suspensi sesuai digunakan dalam tempoh 3 tahun selepas tarikh pelepasan, gel, salap dan supositoria - dalam masa 2 tahun.

arahan khas

Dalam patologi teruk sistem muskuloskeletal, disarankan untuk menggabungkan terapi luaran dengan NSAID oral.

Semasa penggunaan Ibuprofen, perlu memantau perubahan fungsi ginjal / hati dan gambar darah periferal.

Apabila tanda-tanda gastropati NSAID muncul, pesakit memerlukan ujian darah untuk menentukan hematokrit dan Hb, tinja untuk darah ghaib, dan esofagogastroduodenoskopi. Untuk mengelakkan perkembangan gastropati, Ibuprofen harus digabungkan dengan PgE.

Sekiranya perlu untuk menentukan 17-KS, ubat itu dibatalkan 48 jam sebelum kajian.

Pesakit yang mengambil Ibuprofen harus menahan diri dari aktiviti yang memerlukan perhatian dan kepantasan reaksi mental / motor yang tinggi..

Perlu diingat bahawa alat ini untuk mengurangkan kemungkinan timbulnya reaksi buruk dari sistem pencernaan harus digunakan dalam dos efektif minimum dan sesingkat mungkin..

Baca Mengenai Pening